Різдвяна випічка, яку готують ще з 13 століття: рецепт штолену

20 грудня 2022, 09:44
Читать новость на русском

Яка випічка асоціюється у вас з Різдвом? Можливо це медівник, пампушки, а як щодо штолену – вибір чималий.

Штолен – традиційна Різдвяна випічка, яка надзвичайно популярна в Європі. Ароматна, багата на сухофрукти та цукати, обсипана цукровою пудрою, наче сніжком.

Читайте також М'ясо гомілок по-грузинськи: готуємо соковите чахохбілі з томатами

Ще з 13 століття, ця випічка традиційно готується на Різдво і саме її форма та білий колір повинні були "нагадувати" загорнутого у пелюшки Ісусика-немовлятка. Валентина Саєнко пропонує приготувати один із варіантів штолену, адже він дуже смачний і швидко зникає зі святкового столу. А ще, це прекрасний подарунок для друзів.

Рецепт штолену

  • Час: 2 – 3 дні
  • Порції: 3 штуки
Інгредієнти:
 – 400 грамів сухофруктів (курага, родзинки, інжир, вишня, журавлина);
 – 100 грамів цукатів;
 – 150 грамів темного рому;
 – цедра 2 апельсинів;
 – 250 грамів пшеничного борошна;
 – 300 грамів "сильного" борошна;
 – 50 грамів мигдалевого борошна;
 – 200 грамів молока;
 – 50 грамів живих дріжджів;
 – 100 грамів цукру;
 – 250 грамів вершкового масла;
 – 3 яєчні жовтки;
 – ваніль;
 – 100 грамів горіхів;
 – мелена кориця;
 – гвоздика;
 – імбир;
 – марципан за бажанням;
 – цукрова пудра.

Приготування:

  • Замочуємо сухофрукти та цукати в алкоголі на 1 – 2 ночі. Для цього спочатку заливаємо їх окропом і зливаємо його (для дезінфекції). Далі нарізаємо великі сухофрукти, натираємо цедру і заливаємо ромом. Зберігаємо у контейнері в холодильнику.
Важливо! В день випікання штолену потрібно завчасно дістати яйця і масло з холодильника, щоб вони були кімнатної температури.
  • Для опари дріжджі змішуємо з цукром (50 грамів), 100 грамами "сильного" борошна і 200 грамами теплого молока. Даємо опарі постояти 15 – 20 хвилин.
  • Окремо змішуємо 200 грамів пшеничного борошна, 200 грамів сильного, 50 грамів цукру, 50 грамів мигдального борошна і 3 жовтки. Перемішаємо масу і додаємо опару. Вимішуємо однорідне тісто за допомогою міксеру або кухонної машини.
  • Далі частинами додаємо все вершкове масло, кожен раз вимішуючи до однорідності. Готове тісто накриваємо і даємо постояти в теплі 1 годину.
  • З сухофруктів зливаємо алкоголь, якщо він не весь ввібрався. Додаємо ложку борошна, щоб їх обсипати. Горішки подрібнюємо.
  • Тісто викладаємо на стіл і додаємо нашу начинку. Добре вимішуємо і ділимо на три частини. Накриваємо рушником і даємо постояти 15 – 20 хвилин.
  • Після цього, кожну частину тіста формуємо в коло і загортаємо, наче пеленаємо дитинку. Викладаємо наш штолен на лист з пергаментом на відстані одне від одного. Знову накриваємо рушником і чекаємо 20 хвилин. Запікаємо при 180 градусах приблизно 1 годину.
  • Ще гарячий штолен щедро змащуємо зі всіх сторін вершковим маслом і обсипаємо цукровою пудрою.
  • Після охолодження загортаємо у пергамент та в рушник. Зберігаємо приблизно 2 – 3 тижні в холодильнику, куштуйте його на 2 – 3 день.

Нехай смакує!