Свято Андрія традиційно святкую 13 грудня, а ворожать в ніч з 12 на 13 число. Забава, дівочі ворожіння, галас та сміх – ось як проходить святкування.
За українськими традиціями хлопці в ніч на Андрія бешкетують, а дівчата ворожать на судженого та на заміжжя.
Калитою колись називали свято Андрія, а випечена кругла калита символізувала сонце. В тодішніх обрядах використовувалась також кочерга та сажа, яка пов'язана з вогнем, який теж шанували не менше ніж сонце.
Тісто на калиту дівчата замішували по черзі, від старшої до наймолодшої, випікали та підвішували на червоний пасок. Далі, разом з хлопцями гралися у гру, в якій хлопці по черзі повинні були відкусити шматок здоби. Тим кому не вдалось відкусити калиту, змащували сажею, а кому вдалося скуштувати калиту, величали Андріями, на голову їм дівчата одягали вінки з барвінку, прикрашені колосками жита, пшениці, пучечками калини та цілували в уста.
Читайте також Рецепт дня: штоллен – німецький різдвяний кекс
Гайда готувати калиту на вечорниці разом!
- Розігрійте духовку до 180 градусів та підготуйте все перед початком особливого приготування солодкої здоби.
- Найкраще готувати калиту руками, але й міксером можна теж скористатись. Отож змішайте всі інгредієнти для калити у мисці, у вас вийде досить липке тісто.
- Велике деко для випікання калити змастіть маслом та вилийте в нього тісто надаючи форму диску з не надто великою діркою всередині. Щоб вам було зручно її формувати – змастіть руки олією.
- Зверху посипте калиту горіхами та маком.
- Випікайте калиту 25-35 хвилин до золотистої скоринки та готовності.
- Обов'язково змастіть калиту медом доки та ще гаряча. Після повного охолодження повторіть змащування медом.
Калита готова та на неї можна зачіпати червону стрічку або жіночий пасок – веселої вам забави та гарних вечорниць!