Українська нутриціологиня Ольга Дорош розвінчує міфи про печінку на своїй сторінці в інстаграм. Дівчина виклала 5 найпопулярніших тверджень, щодо субпродукту – печінки та обґрунтувала кожен з них.
Читайте також Здорове харчування: продукти, які варто включити до свого раціону
Ви, мабуть, частенько чуєте від оточення, що вживання печінки не несе для організму людини ніякої користі, а навпаки заподіює їй шкоду. Ольга Дорош запевняє, що їсти страви з печінки не тільки смачно, а ще й корисно.
Розвінчання міфів про печінку
- Невже печінка корисна – це ж орган детоксикації
Печінка – орган через який дійсно виводяться шкідливі речовини та токсини з організму, але діло в тому, що вона не затримує в собі. Печінка руйнує токсини до молекул, котрі виходять з організму з фекаліями.
Печінка в розрізі
- Яка користь від вживання печінки?
Печінка надзвичайно корисна, в ній міститься багато заліза, вітаміни В12, В9 та А. У 100 грамах печінки 16-22 грамів білка, який потрібний для організму.
А мідь, що міститься в печінці відповідає за метаболізм та покращує роботу мозку.
- Як щодо холестерину в печінці?
Нутриціологиня стверджує, що холестерин швидше "стрибне" від вживання в їжу домашніх котлет та солодощів, ніж від яєчних жовтків та печінки.
Щодо жирів у субпродукті, Ольга Дорош навела ось такий приклад:
– 100 г печінки курки = 6,3 г жиру;⠀
– 100 г печінки телячої = 3,3 г жиру; ⠀
– 100 г вівсяного печива = 14,4 г жиру;
– 100 г пельменів = 12,4 г жиру.⠀
Здоровий організм виробляє сам холестерин. Але коли ви їсте продукти з високим вмістом холестерину, в організмі виробляється його менше, щоб утримати рівновагу, – прокоментувала Ольга Дорош.
- З чим вживати печінку?
Ольга Дорош радить вживати печінку з продуктами, що багаті на вітамін С, тобто перцем чилі, жовтим болгарським перцем, сливою, чебрецем, петрушкою, гірчичним шпинатом, капустою, броколі, брюссельською капустою та вишнею.
З ягід можна приготувати смачний конфітюр або желе до печінкового паштету, а з овочів зробити корисний гарнір.
- Що приготувати з печінки та як їсти?
Печінка чудово смакує як тушкованою, так і смаженою й відвареною. Найчастіше ми звикли готувати з печінки паштети, печінкові торти та смажити її до картоплі. Окрім цих відомих та звичних нам страв з печінки модна готувати смачні муси, тушкувати її разом із яблуками та цитрусовими або готувати панкейки, як це й робить Оля Дорош.
Рецепт дієтичних печінкових панкейків від нутриціологині Ольги Дорош
У 100 грамах печінкових панкейків – 151 ккал, 16,5 білка, 6,7 жирів та 6,0 вуглеводів.
Як приготувати панкейки з печінки вдома
- Печінку почистіть від жилок, помийте водою та замочіть на 30-60 хвилин.
- Цибулю почистіть від лушпиння та подрібніть.
- Подрібніть печінку в блендері до однорідного стану та з'єднайте із рештою інгредієнтів.
- Розігрійте сковорідку з антипригарним покриттям та смажте печінкові панкейки без олії. Обсмажуйте їх з обох сторін до готовності. Смачного!
⠀